Spawanie metodą TIG

Spawanie metodą TIG jest zazwyczaj używane w przypadku łączenia ze sobą metali nieżelaznych. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu spawania: TIG Lift i TIG HF.

Łuk elektryczny i obszar otaczający jeziorko spawalnicze jest chroniony przez otulinę obojętnego gazu ochronnego

Łuk elektryczny i obszar otaczający jeziorko spawalnicze jest chroniony przez otulinę obojętnego gazu ochronnego

Spawanie metodą TIG jest procesem, w którym używana jest nietopliwa elektroda wolframowa. Łuk elektryczny i obszar otaczający jeziorko spawalnicze jest chroniony przez otulinę obojętnego gazu ochronnego (zazwyczaj jest to czysty argon). Jeżeli do spawania potrzebny jest materiał dodatkowy, to trzeba podać do jeziorka spawalniczego.
Spawanie metodą TIG zostało wymyślone w 1940 roku, aby połączyć ze sobą aluminium i stopy magnezu.

Metoda TIG daje wyjątkowo czyste stopiwa, o bardzo wysokiej jakości. Ponieważ nie są wytwarzane odpady, ryzyko wystąpienia żużlu zostało wyeliminowana, a gotowej spoiny nie trzeba wygładzać. TIG można stosować do spawania niemal wszystkich metali, proces nadaje się zarówno do operacji ręcznych, jak i automatycznych.

TIG jest powszechnie stosowany do spawania różnych stopów aluminium i stali nierdzewnej, gdzie aspekt jakości jest wyjątkowo ważny. Dlatego też używana się tego rodzaju spawów również w pracach zbrojeniowych i w lotnictwie. Mimo że metoda ta jest uniwersalna, w praktyce stosuje się ją do spawania ścianek o cienkich grubościach.
Jako że spawarka tego typu wymaga źródła prądu o opadającej statycznej charakterystyce wyjściowej, musi być ona wyposażona w odpowiedni transformator. Do usuwania ciepła konieczny jest wentylator, który zapewni urządzeniu ciągłość pracy bez konieczności studzenia. Całe urządzenie sterowane jest przez wyposażenie elektroniczne, instalowane na płytce (blok elektroniki). Najważniejszym dla użytkownika elementem spawarki jest palnik, podłączany do prostownika. Umieszcza się w nim elektrodę wolframową, służącą do spawania w otulinie argonu. Gaz doprowadza się do palnika wężem igelitowym. Przepływ prądu i inne parametry istotne dla obsługującego urządzenie, sygnalizowane są za pomocą diod LED.

Główne problemy związane z jakością, które mogą być występować przy w spawaniu metodą TIG, to pojawiające się niekiedy zagłębienia w strukturze spawu. Zazwyczaj są to małe dołki, zdarzają się jednak również dziury. Mimo że tego rodzaju wady są małe, czasem nawet niewidzialne gołym okiem, niedopuszczalne e jest to pozostawienie połączeń spawanych w takim stanie. Ssanie prawie zawsze prowadzi do tego, że w końcu materiał się przetrze. Nawet jeśli nie w tym samym miejscu, to jednak trzeba pamiętać, że materiał jest osłabiony i prędzej czy później pojawią się w tej sprawie problemy.